Відділ організації, координації архівної справи та інформаційного забезпечення
Відділ організації, координації архівної справи та інформаційного забезпечення (далі – відділ) є структурним підрозділом Державного архіву Луганської області (далі –держархів).
Основними завданнями відділу є:
реалізація державної політики у сфері архівної справи та діловодства, здійснення управління архівною справою та діловодством на території області, координація діяльності органів державної влади, підприємств, установ, організацій усіх форм власності у питаннях архівної справи і діловодства;
забезпечення додержання законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи;
здійснення науково-методичного керівництва і контролю за діяльністю архівних установ районних держадміністрацій, міських рад, трудових архівів;
організація вивчення, узагальнення і поширення передового досвіду роботи архівних установ з профільних відділу напрямків;
забезпечення розробки та супроводу власного веб-сайту держархіву.
Фахівці відділу:
спільно з іншими відділами держархіву, розробляють пропозиції щодо основних напрямів розвитку архівної справи;
беруть участь у складанні проектів державних цільових програм, планів розвитку архівної справи, забезпечує їх виконання;
забезпечують облік і аналіз виконання планових завдань;
аналізують плани-звіти, паспорти архівних установ райдержадміністрацій, міських рад та трудових архівів області і надають відомості для складання річних планів – звітів, статистичних даних тощо;
планують роботу колегії архіву, готують матеріали до її засідань, контролюють виконання її рішень;
здійснюють підготовку нормативних документів і методичних розробок з профільних відділу питань;
здійснюють керівництво і контроль за діяльністю архівних установ районних державних адміністрацій, міських рад та трудових архівів;
планують, організовують і забезпечують проведення нарад, семінарів, занять з підвищення кваліфікації працівників архівних установ області;
беруть участь у наукових конференціях, нарадах, семінарах круглих столах з питань архівної справи та діловодства;
забезпечують впровадження в роботу держархіву комп’ютерних технологій;
підтримують роботу локальної мережі, безперебійної роботи обладнання та користувачів;
здійснюють програмування, створення та супровід веб-сайту держархіву області, розміщують на ньому відомості про роботу держархіву, архівних установ області, а також надану іншими структурними підрозділами держархіву інформацію;
впроваджують комплексну систему захисту інформації в держархіві;
виконує інші функції, що випливають з покладених на відділ завдань.
Відділ організації, координації архівної справи та інформаційного забезпечення для організації здійснення повноважень та виконання вищезазначених завдань здійснює свою діяльність відповідно до цього Положення, річного плану роботи та посадових інструкцій працівників відділу.
Штат відділу визначається штатним розписом держархіву в межах визначеної граничної чисельності відповідно до завдань та обсягів роботи, що виконує відділ.
Відділ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади директором держархіву. Працівники відділу призначаються на посади і звільняються з посад директором держархіву за погодженням із начальником відділу.
Відділ зберігання та обліку документів Національного архівного фонду
Відділ зберігання та обліку документів Національного архівного фонду є структурним підрозділом Державного архіву Луганської області (далі – держархів). За відділом закріплені архівосховища архіву.
Основними завданнями відділу є: забезпечення збереження документів Національного архівного фонду (НАФ); організація робіт з обліку документів НАФ, його вдосконалення; організація та проведення робіт, пов’язаних з віднесенням документів НАФ до унікальних та їх описуванням в анотованому переліку; створення, вдосконалення та забезпечення збереження науково-довідкового апарату до документів НАФ держархіву.
На зберіганні в держархіві знаходиться 5023 фонди, в яких міститься 1502673 одиниці зберігання документів на паперовій основі за 1763 – 2014рр.
Крім того, держархів зберігає 19405 одиниць обліку фотодокументів, 575 одиниць обліку кінодокументів та 268 одиниць обліку фотодокументів.
В архіві зберігаються документи з історії Луганщини XVIIIст. до наших днів.
Документи архіву дореволюційного періоду згруповані у 77 фондах. В цих фондах містяться накази, розпорядження, плани, звіти текстові та статистичні, протоколи, листування, огляди, акти, які висвітлюють соціально-культурне та економічне життя регіону періоду до 1917 р.
Найбільш давні документи відклалися у фонді чавуноливарного заводу. Це копії доповідей її імператорській величності від генерала фельдцейхместера і кавалера графа Зубова (10 листопада 1795 року) та страхова копія Указу Імператриці Катерини другої про будівництво на річці Лугань чавуноливарного заводу (14 листопада 1795 року).
В Держархіві зберігаються дуже цікаві документи, які розповідають про історію церков Луганська та Луганської області. Найчисельніший фонд періоду до 1917 р. «Колекція метричних книг церков Ворошиловградської області», в складі якого зберігається 2940 метричних книг з записами про народження, шлюб та смерть, а також шлюбні обшуки мешканців Луганської області кінця XVIII– початку XXстоліття. Найбільш давня метрична книга за 1787 рік Успенської церкви Слов’яносербського району Бахмутського духовного правління села Жовте.
У фондах Кадіївських кам’яно-вугільних копалень та Голубівського рудника, Голубівського Бересто-Богодухівського гірничо-промислового товариства знаходяться документи про технічне обладнання вугільних копалень, положення гірників і страйки, заробітну плату.
Колекція карт інформує про населені пункти Старобільського, Бахмутського та Слов’яносербського повітів у 1763, 1813-1915 роках.
Документи радянського періоду та періоду незалежності згруповані у 3205 фондах, в яких розкривається історія розвитку нашого краю з 1917 р. по теперішній час.
Документи цього періоду представлені фондами органів влади, органів місцевого самоврядування, промислових та сільськогосподарських підприємств, установ освіти, охорони здоров’я, торгівлі та побутового обслуговування населення, архівних установ, фондами громадських об’єднань, фондами особового походження, тощо.
У Державному архіві Луганської області зберігається 85 фондів, документи яких висвітлюють становище, в якому опинилось населення регіону під час німецької окупації. Межі архівних фондів охоплюють період 1942-1943 років. В основному документи до архіву надійшли у 1943 році, безпосереднє надходження матеріалів не встановлено. Документи складені українською, російською, німецькою мовами на паперовій основі.
У архівні колекції сформовані накази, розпорядження та об’яви окупаційних установ щодо роботи учбових закладів, здавання зброї, відправлення радянських громадян на примусові роботи до Німеччини, газети «Нове життя», «Ранок», посвідчення осіб та робітничі книжки радянських громадян, спогади, листи (Р-1717 Колекція документальних матеріалів окупаційної влади за 1942-1943р.р., 12 од.зб.; Р-1763 Колекція документальних матеріалів (посвідчень осіб, робітничих книжок ),виданих радянським громадянам окупаційними установами на території Ворошиловградської області, 36 од.зб.; Р-1746 Колекція спогадів радянських громадян про фашистську неволю, 211 од.зб.; Р-1748 Колекція спогадів школярів шкіл Ворошиловградської області про чорні дні окупації області німецько – фашистськими військами, 49 од.зб.).
Неоцінимим джерелом для вивчення означеної тематики є матеріали Ворошиловградської обласної комісії по сприянню в роботі Надзвичайній Державній комісії по встановленню та розслідуванню злодіянь та збитків, завданих німецькими окупантами громадянам, установам, організаціям (Р-1658, 1089 од.зб.). В них містяться статистичні дані щодо померлих і страчених, акти, заяви постраждалих від переслідувань окупантів, опитувальні листи громадян, які повернулись з Німеччини, а також відомості про перебування населення у тимчасових таборах і гетто на території області.
У кінодокументах, які зберігаються в архіві, відображаються цікаві та яскраві події в житті Луганська та Луганської області. Це – з’їзди, конференції, наради, вибори до вищих та міські органів влади, мітинги, паради, демонстрації, проведення легкоатлетичних змагань та спортивних свят, конкурсів малюнку, відкриття пам’ятників, нових шкіл, репортажі з заводів, нариси про передовиків виробництва, вшанування і нагородження ветеранів війни та праці, вручення урядових нагород підприємствам, робота на суботниках, знімки міст та селищ Луганської області, екскурсії по музеях і бібліотеках, інтерв’ю з артистами, героями Радянського Союзу.
Фотодокументи представлені фотокартками учасників боротьби за встановлення радянської влади на Луганщині, партизан, Героїв Радянського Союзу та Героїв Соціалістичної Праці, передовиків виробництва, партійних, комсомольських робітників, діячів науки, культури та освіти.
У фонодокументах зберігаються записи виступів делегатів з’їздів, Героїв Радянського Союзу, спогади старих більшовиків та учасників Другої Світової війни, літературних вечорів, репортажі про святкування ювілеїв, відкриття пам’ятників, поздоровлення з трудовими досягненнями, записів пісень, танців у виконанні солістів, ансамблів, духових та симфонічних оркестрів.
Політичні процеси, які відбувались у державі на початку 90-х років минулого століття, заборона діяльності Комуністичної партії України (1991р.) торкнулись також і долі партійних архівів.
З метою інтеграції колишніх партійних архівів до системи Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України у вересні 1991 року Державним архівом Луганської області були прийняті на зберігання документи Партійного архіву Луганської області загальним числом одиниць зберігання - 681 тисяча. Ці документи згруповані у 1741 фонді. Держархівом проводиться робота по приведенню документів колишніх партійних організацій до єдиних форм державного обліку. З цією метою за територіальною ознакою вже було створено 24 об’єднаних архівних фондів первинних партійних організацій.
Найчисельнішим фондом періоду діяльності Компартії України, що зберігається у держархіві, є П-179 «Луганській обласний комітет Комуністичної партії України». Хронологічні межі цього фонду охоплюють історичний період з 1938 р. (від дати створення Луганської області) по 1991р. Кількість документів у фонді становить - 44 554 од.зб. Документи цього фонду разом з документами фонду П-4 «Старобільський окружний комітет Комуністичної партії (більшовиків) України Донецького обласного комітету Комуністичної партії (більшовиків) України» розкривають історію партійного будівництва в Луганській області, містять інформацію про партизанський рух в області в період німецької окупації. Документи фондів колишніх партійних організацій разом з документами фондів радянського періоду висвітлюють соціально-економічний розвиток промисловості, сільського господарства, а також надають уявлення про стан життя мешканців області, політичні процеси, що відбувались в області за період до 1991 р.
Відділ використання інформації Національного архівного фонду та взаємодії із засобами масової інформації
Відділ використання інформації Національного архівного фонду та взаємодії із засобами масової інформації Державного архіву Луганської області забезпечує у межах своїх повноважень захист прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, забезпечує роботу читального залу Державного архіву Луганської області готує документи і матеріали для виставок проводить тематичні та оглядові екскурсії, лекції, виставки документів та матеріалів надає платні послуги юридичним і фізичним особам узагальнює і впроваджує в практику досягнення науки і техніки передовий досвід роботи з профільних питань відділу забезпечує видачу архівних довідок копій документів та іншим шляхом задовольняє запити фізичних і юридичних осіб здійснює прийом громадян які звертаються до Державного архіву Луганської області з питань виконання соціально-правових запитів бере участь у підготовці пропозицій до проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку Луганської області.
Відділ формування, комплектування Національного архівного фонду та діловодства
Відділ формування, комплектування Національного архівного фонду та діловодства є структурним підрозділом Державного архіву Луганської області.
Відділ організовує роботу, пов’язану з внесенням профільних документів до Національного архівного фонду або вилученням документів з нього незалежно від місця зберігання і форми власності на них; визначає джерела комплектування державного архіву документами Національного архівного фонду та складає списки юридичних осіб - джерел формування НАФ, які передають і не передають документи до Держархіву Луганської області.
Співробітники відділу організовують приймання документів, віднесених до НАФ, органів державної влади, установ, організацій, підприємств на постійне зберігання до Держархіву після закінчення термінів їх тимчасового зберігання в архівних підрозділах джерел комплектування.
Співробітники відділу організовують приймання на прохання юридичних і фізичних осіб документів Національного архівного фонду, що є власністю цих осіб, на постійне чи тимчасове зберігання.
Відділ перевіряє роботу архівних підрозділів і служб діловодства в органах державної влади, установах, організаціях, на підприємствах незалежно від форми власності та підпорядкування, що перебувають у зоні комплектування Держархіву, з метою здійснення контролю за дотриманням строків зберігання архівних документів, вимог щодо умов їх зберігання, порядку ведення обліку та доступу до них, надає зазначеним підрозділам і службам методичну допомогу в організації діловодства та зберіганні документів.
Відділ здійснює контроль за складанням та дотриманням номенклатур справ підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності та підпорядкування та об’єднаннями громадян.
Співробітники відділу беруть участь у підготовці нормативно-методичних документів з профільних питань діяльності, впроваджують у практику роботи результати наукових досліджень і методичних розробок.
Відділ приймає участь у роботі колегії Держархіву. Всі співробітники відділу є членами експертно-перевірної комісії Держархіву.
Відділ організовує і проводить огляди стану роботи діловодних служб та архівних підрозділів в державних органах, на підприємствах, установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування, організовує та проводить семінари-наради з відповідальними за роботу діловодних служб та архівних підрозділів органів державної влади, установ, організацій, підприємств.
Працівники відділу надають методичну допомогу діловодним службам та архівним підрозділам установ, архівним відділам райдержадміністрацій та міських рад з профільних питань роботи відділу.
Відділ бухгалтерського обліку, звітності та матеріально-технічного забезпечення
Відділ бухгалтерського обліку, звітності та матеріально-технічного забезпечення є структурним підрозділом Державного архіву Луганської області.
Основними завданнями відділу є:
ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності Держархіву та складання звітності;
забезпечення контролю за наявністю і рухом майна, використанням фінансових і матеріальних (нематеріальних) ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів;
реалізація державної політики у сфері діловодства;
методичне керівництво і контроль за дотриманням установленого порядку роботи з документами;
організація роботи щодо матеріально-технічного забезпечення діяльності Держархіву;
здійснення основних заходів щодо протипожежної безпеки та охорони праці в приміщеннях Держархіву;
запобігання виникненню негативних явищ у фінансово-господарській діяльності, виявлення і мобілізація внутрішньогосподарських резервів.
Функції відділу:
складання і погодження з директором Держархіву проектів кошторисів загального і спеціального фондів бюджету, кошторисів загального і спеціального фондів бюджету, помісячного плану асигнувань загального фонду бюджету, зведення показників спеціального фонду бюджету та інших планових документів та розрахунків до них;
надання пропозицій щодо проекту обласного бюджету;
складання на підставі даних бухгалтерського обліку фінансової та бюджетної звітності, а також державної статистичної, зведеної та іншої звітності (декларацій) в порядку, встановленому законодавством;
ведення бухгалтерського обліку відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку, в тому числі з використанням уніфікованої автоматизованої системи бухгалтерського обліку та звітності;
своєчасне та у повному обсязі перерахування податків і зборів (обов’язкових платежів) до відповідних бюджетів;
проведення інвентаризації необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів, розрахунків та інших статей балансу;
проведення розрахунків за товари, роботи та послуги, що закуповуються за бюджетні кошти;
матеріально-технічне забезпечення та господарське обслуговування діяльності структурних підрозділів Держархіву;
організація документообігу, формування справ, їх зберігання та підготовки до передачі у Державний архів Луганської області;
складання зведеної номенклатури справ;
первинне опрацювання вхідних документів, реєстрація вхідних, вихідних та внутрішніх документів;
опрацювання, зберігання, відправлення кореспонденції, оперативний розшук, інформування за документами.
Сектор управління персоналом
Сектор управління персоналом є структурним підрозділом Державного архіву Луганської області.
Основними завданнями сектору є реалізація державної політики з питань управління персоналу, здійснення аналітичної та організаційної роботи з кадрового менеджменту, а також здійснення правової роботи в Держархіві.
Сектор управління персоналом організовує роботу щодо розробки структури Держархіву, здійснює аналітично-консультативне забезпечення роботи з питань управління персоналу, проводить контроль за розробленням посадових інструкцій державних службовців, а також переглядає їх на відповідність встановленим законодавством вимогам, контролює дотримання правил внутрішнього службового розпорядку, вимог законодавства про працю та державну службу в Держархіві, у межах своєї компетенції проводить роз’яснювальну роботу щодо запобігання і протидію корупційних діянь.
Архівний відділ Біловодської РДА
Біловодщина – мальовничий край з багатою різноманітною природою і цікавою, захоплюючою історією. Документи, які сьогодні зберігаються в архіві, висвітлюють історію краю, відображають економічний, суспільно-політичний та культурно-духовний розвиток району.
На жаль, офіційні відомості про дату створення Біловодського архіву відсутні. Тому приблизно їх відтворити можливо лише на підставі даних створення та діяльності районних органів влади, до складу яких входив архів.
В архівному відділі станом на теперішній час зберігається 164 фонди установ, підприємств, які налічують 11945 документів Національного архівного фонду. Це організаційно-розпорядчі документи райдержадміністрації, райвиконкому та районної ради, їх відділів та управлінь, підвідомчих установ та організацій, Біловодської селищної та сільських рад, колгоспів, КСП, Деркульського №63, Лимарівського №61, Новоолександрівського №64 кінних заводів та інших установ за 1942-2010 роки.
Тут зібрані документи, які в єдиному екземплярі знаходятся лише в Біловодському архіві. Це списки громадян, забраних в Німеччину під час окупації району в 1942-1943 роках, списки громадян, які повернулися із Німеччини та тих, хто не повернувся.
На тих, хто повернувся, складалися «Опросные листы для возвратившихся на Родину из германской неволи».
В одному з документів поміщений Акт від 30 червня 1943 року, складений комісією про те, що «… 27 июля 1942 года разбойничьими действиями немецко-фашистских оккупантов сего числа зверски была расстреляна гр. села Третьяковки Беловодского района Чеботарева Мария Павловна на поле прополочной компании» (так в документе).
Включені в справу акти збитків, нанесених німецько-фашистськими загарбниками та їх спільниками громадянам Біловодського району, складеними в червні-липні 1945 року. Розміщено загальний реєстр актів з вказівкою прізвищ та місця проживання потерпілих, загальної суми збитку.
Протоколи загальних зборів та засідань правлінь, накази та розпорядження з основної діяльності, протоколи сесій та засідань виконкомів, фінансові звіти, кошториси, щтатні розписи та інші документи НАФ відтворюють життя біловодчан. Усі ці фонди були зібрані завдяки професійній, щоденній, клопіткій праці архівістів району різних років, що підтверджують деякі акти приймання-передавання документів архіву при зміні його керівників: Бородіна В.М. і Гулака В.І. (1954 р.), Макаренко Л.Д., Рубініної А.В., Кащук Т.А. (1957-1966 рр.), Лисогор Т.А., Вірченко К.В. (1969-1976 рр.), Савченко Н.А., яка працювала в Біловодському архіві майже 30 років: з 1976 до 2005 року. З 2005 року естафету архівної справи передано Разумній Т.І.
В період за 1953-1955 роки завідуючими архівами Міністерства внутрішніх справ Євсузького району працювали Тесля К.Д., Мачула М.С., Олєйнік Г.С., Козирєнко І.В.Завдяки наполегливій, старанній праці відповідальних за роботу архівних підрозділів підприємств, установ, організацій поповнюється архів Біловодщини - скарбниця документів для майбутніх поколінь, а також для вирішення конкретних життєвих потреб людей.
В 2004 році при підтримці керівника апарату Біловодської райдержадміністрації Степанової Т.В. та начальника архівного відділу Савченко Н.А. в районі був створений трудовий архів, який зберігає документи ліквідованих установ та підприємств. Очолила його та багато зробили для справи збирання та збереження документів Барабаш Л.Є., її помічник Безнос О.В. В січні 2013 року рішенням Біловодської селищної ради було створено Комунальну установу «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району», директором якої було призначено Муратову А.В.
Частими відвідувачами архіву та його поважними гостями є дослідники, краєзнавці та всі бажаючі. Серед них – відомі на Біловодщині краєзнавці – Степанов В.М., Левченко В.О., Федоров О.Б., Погорєлов Л.І., інші. Біловодчани вдячні їм за подвижницьку, самовіддану працю, ентузіазм та ініціативність в справі відтворення та збереження історії краю.
Так, в 2014 році було видано історико-публіцистичне видання члена Національної спілки краєзнавців України Степанова В.М. - «История Беловодского края: события и лица, факты и версии». В ньому використано великий фактичний матеріал із документів 18-20 століть, які зберігаються в фондах архівів міст Луганська, Харькова, Москви и Санкт-Петербурга.
На стелажах архівного відділу зберігається історія, велика і мала. Зберігається багато документів, щоб принести користь та зберегти історію для нащадків. І ми, архівні працівники – хранителі документів, завжди готові допомогти відшукати все, що тільки є в архіві.
Архівний відділ Білокуракинської РДА
Білокуракинський районний архів почав діяти у 1943 році, відразу після визволення району від німецько-фашистської окупації.
Значних зусиль довелося докласти його співробітникам, щоб зібрати і зберегти цінні матеріали. Значну роботу було проведено з архівами радгоспів, колгоспів, селищних і сільських рад, а також підприємств району. З цією метою проводилася інформаційна робота серед працівників організацій, розроблялися інструкції та заходи щодо ведення діловодства. У виконкомі районної ради неодноразово порушувалося питання про організацію зберігання документів на місцях. Таким чином велося впровадження архівних підрозділів радгоспів, колгоспів, селищних і сільських рад, а також підприємств району.
Багато було зроблено в справі організації передачі на зберігання в районний архів документальних матеріалів організацій, які були ліквідовані у зв’язку з реорганізацією Лозно-Олександрівського району (1953-1959рр.)
На даний час сектор з архівної роботи Білокуракинської районної державної адміністрації складається з 1-ї штатної одиниці завідувача сектору з архівної роботи Білокуракинської райдержадміністрації (Гнатенко О.М.). За весь період роботи архіву, зусиллями архівістів (Котова Н.М. , Кривич О.С., Токаренко О.І., Нізамова І.О., Попов Г.А.) зібрані і знаходяться на зберіганні документи, що відображають діяльність Білокуракинського району.
В 2012 році в зв’язку з ліквідацією колективних сільськогосподарських підприємств (КСП) та деяких організацій району було створено Комунальну установу «Трудовий архів Білокуракинського району». Сектором з архівної роботи Білокуракинської райдержадміністрації передано до трудового архіву 3915 од.зб. особового складу ліквідованих підприємств, установ, організацій району.
На теперішній час на зберіганні в архівному сектору знаходяться 123 фонди, 9950 справ Національного архівного фонду, що мають політичне, народногосподарське та соціально-культурне значення.
До сектору з архівної роботи постійно звертаються організації, установи, окремі громадяни для отримання необхідної інформації. Сектор з архівної роботи Білокуракинської районної державної адміністрації приймає активну участь у житті Білокуракинського району, проводить консультативну та методичну роботу, семінари, висвітлює в засобах масової інформації питання що стосуються ведення діловодства і архівної справи.
Сектор з архівної роботи на даній час знаходиться за адресою: смт. Білокуракине, вул.Чапаєва, 107, тел.: (06462) 2-20-36 (другий поверх центральної аптеки № 85).
Архівний відділ Кремінської РДА
Історія Кремінського районного архіву починається напевно з дореволюційних часів, але відстежити зміни, які відбувалися протягом всього існування архіву можливо лише з 1943 року, з моменту визволення Кремінського району від фашистських загарбників.
Приблизно до 1962 року районний державний архів був підпорядкований Кремінському районному відділу внутрішніх справ, потім став структурною одиницею виконкому Кремінської районної ради, а з моменту створення районної державної адміністрації, тобто з 1992 року – став архівним відділом Кремінської райдержадміністрації. За період існування основні функції районної архівної установи практично не змінилися: забезпечення обліку та зберігання документів політичного, народногосподарського, соціально-культурного та історичного значення, організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою архівних підрозділів підприємств, установ та організацій району, не менш важливою функцією є - використання документів, що знаходяться в архіві на зберіганні.
Післявоєнний архів відновив свою роботу під керівництвом Кіяшко М.Є., який працював завідуючим до 1956 року, потім керівником архіву була Кременчуцька Т.Н. – 1957-1960 рр., Неривенько Н.І. – 1960-1965рр., Буренок В. –1965-1969 рр., Устинченко Є.У. – 1970-1978 рр., Семидоцкая Л.Н. –1979-1985рр., Дубейко (Бурба) В.М. 1985-2000 рр., Літвін О.Ю. 2001-1011рр., Васильєва Г.Б. з лютого 2011 по сьогоднішній день.
Першими і незмінними фондоутворювачами архіву були місцеві ради району. Змінювалися назви рад внаслідок змін у адміністративно-територіальному поділі району, та не змінювалися мешканці сел, селищ та районного центру – міста Кремінна. Перші описи фондоутворювачів складені від руки на благенькому папірі, старанно, каліграфічним почерком, нерідко олівцем. Нині ліквідовані колгоспи та радгоспи теж були першими фондоутворювачами. Після розукрупнення сільськогосподарських господарств у 50-х роках стало у районі 20 колгоспів, 2 радгоспи і 1 радгосп-комбінат. Довідковий апарат кожного колгоспу відображає його історію від кількох об¢єднаних маленьких післяреволюційних артелей до сучасних сільськогосподарських товариств з усіма змінами форм власності та функцій.
Пртягом всього часу існування архіву список джерел формування та комплектування НАФ зазнав значних змін. Оновними джерелами як були так і є органи державної влади та місцевого самоврядування – райдержадміністрація та її відділи, управління, районна рада, міська рада, селищна рада, 16 сільських рад, районна лікарня та державне лісомисливське господарство. У зв¢язку зі зміною форм власності або фізичною ліквідацією зі списку виключено сільгосппідприємства, заводи, звірогосподарство, баянну та харчосмакову фабрики, районне споживче товариство, шахту “Кремінна”.
Під час масової ліквідації малих і великих установ, організацій та підприємств у районі виникла необхідність створення Трудового архіву для зберігання їх документів з особового складу та документів тимчасового зберігання. У 2005 році Трудовий архів у районі створено і вищевказані документи (більше 3-х тис. од.зб.) з архівного відділу було передано на зберігання до Трудового архіву. Зараз у Трудовому архіві на зберіганні знаходиться майже 14 тис. од.зб.
Архівний відділ Кремінської райдержадміністрації знаходиться на першому поверсі двоповерхового будинку у центрі міста. Документи зберігаються у двох архівосховищях на металевих стелажах, 100 % документів закартоновано. На сьогоднішній день список джерел формування НАФ, які передають документи до архівного відділу, налічує 56 установ. На державному зберіганні у архівному відділі знаходиться 12 876 од.зб.
З кожним роком наші місцеві архівні установи стають все більш затребуваними, або іншими словами - більш популярними. Кількість відвідувачів зростає, відповідно кількість запитів та виконаних довідок також. Для перераховиних вище функцій архіву, обов¢язків керівника архіву, а також обсягу робіт, що зростає з кожним днем, кількість працівників архіву, що становить - 1 штатна одиниця у особі начальника архівного відділу є недостатньою. Але щоденна робота виконується архівістом кваліфіковано і вчасно. Архівна робота цікава, кропітка, потребує уваги, терпіння в роботі з людьми, а також акуратного та педантичного поводження з документами.
Архівний відділ Марківської РДА
Історія розвитку архівної справи в районі невід’ємно пов’язана з історією виконкому Марківської районної Ради народних депутатів. Бере вона свій початок з 20-х років ХХ століття, коли відбувалися зміни в адміністративному розподілі. Повіти були поділені на райони, в цей час і виникли на території районів органи Радянської влади.
Згідно Постанови Президії Всеукраїнського Центрального Виконавчого комітету про адміністративно-територіальний устрій Донецької губернії, утворення округів та районів від 7 березня 1923 року з Марківської, Курячівської, Кризької та Просянської волостей утворений Марківський район Старобільського округу Донецької губернії (Зібрання узаконень і розпоряджень робочо-селянського уряду України, 1923, № 18-19, ст. 562-567, ст.307).
В історії нашої держави неодноразово проходили зміни в адміністративно-територіальному поділі. Територія Марківського району була то в складі Донецької губернії, то в складі Харківської області, то знову в складі Донецької області.
За даними Державного архіву Луганської області районний архів Марківської районної ради було створено в 1932 році, коли район входив до складу Старобільського округу Донецької області.
З 1938 року Марківський район в складі Луганської (Ворошиловградської) області. Під час Великої Вітчизняної війни, з липня 1942 по січень 1943 року, територія Марківського району була тимчасово окупована німецько-фашистськими загарбниками, тому районна Рада, а з нею і архів свою діяльність припинили.
Після визволення району, вони знову продовжили свою діяльність. Під час окупації всі документи архіву за довоєнний період були знищені. Тільки після війни робота районного архіву виконкому районної Ради народних депутатів нормалізувалася.
30 грудня 1962 року на підставі Указу Президії Верховної ради УРСР Марківський район було реорганізовано, територія передана Новопсковському району. Однак, 04 січня 1965 року на підставі Указу Президії Верховної ради УРСР Марківський район знову було відновлено як самостійну адміністративно-територіальну одиницю. Районний архів знаходився у структурі виконавчого комітету та раніше діючої районної ради народних депутатів до 1992 року, був самостійним структурним підрозділом.
У зв’язку з ліквідацією виконавчих комітетів та секретаріату районної ради народних депутатів створено Марківську районну державну адміністрацію і районний архів був перейменований на архівний відділ райдержадміністрації, ввійшовши до її структури.
Архівний відділ продовжує працювати над поповненням Національного архівного фонду, збереженістю документів, а також над виконанням запитів громадян соціально-правового характеру.
В архівному відділі на зберіганні знаходиться 81фонд (радянського періоду –54, періоду незалежності – 27) управлінської документації за 1943 - 2010 роки. Загальна кількість документів складає 7334 одиниці зберігання.
По архівним документам простежується історія розвитку району. На зберіганні знаходяться документи районної Ради та його виконавчого комітету, селищної та сільських рад, райдержадміністрації та її відділів (освіти, культури, фінансів), районної лікарні, районної споживчої спілки, сільськогосподарських артілей, колгоспів, радгоспів та інші. Безцінною є картотека районної редколегії Книга Пам’яті, де містяться імена загиблих у роки війни.
В даний час у зоні комплектування архівного відділу Марківської райдержадміністрації знаходиться 36 установ – джерел формування НАФ. Робота архівного відділу направлена на реалізацію державної політики у сфері архівної справи по зберіганню та охороні документів які складають нашу історію.
У зв’язку з ліквідацією великої кількості підприємств, організацій та установ рішенням № 19/10 сесії районної ради 5 скликання від 11.12.2007 року для централізованого тимчасового збереження документів, які не відносяться до Національного архівного фонду створено Марківську районну комунальну установу «Трудовий архів Марківського району».
На виконання ст. 29 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», враховуючи рішення 26 сесії Марківської районної ради шостого скликання від 24.07.2013 та рішення 8 сільських рад, керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Марківська селищна рада прийняла повноваження з утримання та зберігання архівних фондів територіальних громад Марківського району і рішенням 37 сесії шостого скликання Марківської селищної ради від 25 жовтня 2013 року № 37-5/2013створено КУ «Трудовий архів територіальних громад Марківського району».
Таким чином, документи з особового складу зберігаються у комунальній установі «Трудовий архів територіальних громад Марківського району» у кількості 3232 од. зб.
Архівний відділ Міловської РДА
Точну дату виникнення Міловського районного архіву встановити немає можливості. В архівних матеріалах не збереглися рік і дата заснування районного архіву.
В січні-лютому 1943 року Міловський район був визволений від німецько-фашистських загарбників, поклавши початок визволенню усієї України. В цілому ця дата припадає і на самий перший документ, що зберігається в архіві.
З моменту відновлення діяльності архіву (1943 р) і до 1963 року районний архів знаходився у відомості Міністерства внутрішніх справ і очолював його фронтовик Яковенко Григорій Михайлович. Саме він розпочав роботу щодо збору документів, де яскраво відтворена історія Міловщини.
В зв’язку з адміністративно-територіальною реформою у 1963 році Міловський район було ліквідовано, а грудні 1966 року знову створено район та відновлена робота районного архіву.
З 1967 р. до квітня 1984 року районний архів очолювала Шаповал Валентина Михайлівна, з квітня 1984 року до вересня 2011 року Курочка Валентина Василівна, з вересня 2011 року до липня 2014 року Назаренко Ольга Володимирівна, з жовтня 2014 року Сукач Руслан Володимирович.
На зберіганні в архівному відділі знаходяться документи Національного архівного фонду 121 підприємств, організацій та установ району, які налічують 11949 одиниць зберігання.
Міловський район Луганської області є сільськогосподарським. Документи, що знаходяться на зберіганні в архіві, в цілому відбивають цю галузь народного господарства. По ним простежується історія розвитку району. Зберігаються документи районної Ради та його виконавчого комітету, селищної та сільських рад, райдержадміністрації та її відділів (освіти, культури, фінансів, економіки), районної лікарні, Стрілецького кінного заводу та інші. Безцінною є картотека районної редколегії Книга Пам’яті, де містяться імена загиблих у роки війни. Але значна кількість документів стосується сільського господарства: це документи 62 колгоспів, ліквідованих і укрупнених в 1950 та 1958 роках та 22 господарств, реформованих у 1990 – 1993 і 2000 роках.
З документів, що зберігаються в архівному відділі, вибираються відомості про пам’ятні дати та події з життя району. Історично склалося так, що Міловський район дуже тісно межує із Чортковським районом Ростовської області Російської Федерації. Кордон, що розділяє дві держави, практично проходить по двом населеним пунктам, розташованим поруч. Багато людей, що проживають в РФ, працювали на підприємствах Міловського району. Незважаючи на те, що зараз наші держави розділилися, чортковчанам, як і мешканцям району, видаються довідки соціально-правового та іншого характеру.
У зв’язку з тим, що ліквідована велика кількість підприємств, організацій та установ, у 2005 році рішенням сесії районної ради створено місцеву архівну установу «Трудовий архів Міловського району» де зберігаються документи з особового складу цих підприємств.
Сьогодні архівний відділ райдержадміністрації комплектується документами Національного архівного фонду від 35 організацій та установ району.
Архівний відділ Новоайдарської РДА
Архівний відділ райдержадміністрації було створено у 1932 році, він був підпорядкований Новоайдарському райвідділу НКВС, і мав назву – державний районний архів Новоайдарського районного відділу НКВС.
За період Великої Вітчизняної війни (Новоайдарський район було окуповано з 12 липня 1942 року, а звільнено 21 січня 1943 року), діяльність виконкому, а також державного районного архіву була припинена.
Після визволення району, виконком районної Ради та архівний відділ знову продовжили свою діяльність. Під час окупації всі документи архіву за довоєнний період були знищені. Тільки після війни робота архівного відділу виконкому районної Ради народних депутатів нормалізувалася.
У 1960 році він був переданий у безпосереднє підпорядкування виконкому Новоайдарської районної Ради депутатів трудящих.
За час існування Новоайдарський район та населені пункти піддавалися змінам у адміністративно-територіальному устрої, у 1962 році, у зв’язку з укрупненням сільських районів, район ліквідовано, але в січні 1965 року діяльність Новоайдарського району була відновлена. З вересня 1994 року – архівний відділ функціонував при районній ради, з серпня 1995 року – архівний відділ став відділом Новоайдарської районної державної адміністрації.
Архівний відділ продовжує працювати над поповненням Національного архівного фонду, збереженістю документів, а також над виконанням запитів громадян соціально-правового характеру. Це запити як громадян району, так і других районів та міст області, України, країн СНД.
Відділ постійно співпрацює з районною газетою „Весник Новоайдарщины”, через яку проводиться консультативна, методична та роз’яснювальна робота з питань архівної справи.
В архівному відділі створено тематичний каталог, до якого занесені знаменні події, які відбувалися в районі. Джерелами комплектування архівного відділу є 47 установ та підприємств району. Сьогодні в архіві знаходиться на зберіганні – 5982 одиниці зберігання, які внесено до Національного архівного фонду України.
Документи, які знаходяться на зберіганні, мають велике значення для Новоайдарщини. Безцінною є картотека районної редколегії Книги Пам’яті, де містяться імена, майже 7000 загиблих земляків у роки війни.
Рішенням № 12/20 сесії Новоайдарськоїрайонної ради 6 скликання від 31.08.2012 року створено Новоайдарську районну комунальну установу «Трудовий архів Новоайдарського району» для централізованого тимчасового зберігання документів, які не відносяться до Національного архівного фонду. Трудовий архів приймає документи з особового складу від ліквідованих підприємств, установ та організацій району та видаю довідки соціально-правового характеру, що стосуються підтвердження трудового стажу, заробітної плати та трудоднів.
Архівний відділ Новопсковської РДА
Відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», постанов Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 року № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 91 «Деякі питання діяльності місцевих державних адміністрацій», розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 13 червня 2014 року № 297 «Про затвердження граничної чисельності працівників обласної та районних державних адміністрацій», розпорядження голови Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області від 30 жовтня 2014 року № 341 «Про внесення змін до структури Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області» архівний відділ Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області з 31 грудня 2014 року перейменовано в архівний сектор Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області.
Розпорядженням голови Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області від 05 січня 2015 року № 1 затверджено Положення про архівний сектор Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області.
Архівний сектор входить до складу Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, підпорядкований голові райдержадміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Державному архіву Луганської області, не являється юридичною особою.
Архівний сектор Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області розташовано в орендованому пристосованому приміщенні одноповерхової адмінбудівлі за адресою: 92302, Луганська обл., смт. Новопсков, вул. Шкільна, буд. 15.
Згідно структури Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, затвердженої розпорядженням голови райдержадміністрації від 30.10.2014 № 341 до архівного сектору Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області включено 2 штатних одиниці: завідувач сектору та головний спеціаліст. З 31 грудня 2014 року на посаді завідувача архівного сектору райдержадміністрації працює Запорожцев Сергій Анатолійович, на посаді головного спеціаліста архівного сектору райдержадміністрації працює Іванова Катерина Валеріївна.
В архівному секторі райдержадміністрації зберігаються документи, які внесені до Національного архівного фонду України, що мають районне значення. Крайні дати документів 1943 - 2007 роки. Станом на 01 липня 2015 року на зберіганні знаходиться 76 фондів на 6902 одиниці зберігання. Це документи місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, виборча документація територіальних виборчих комісій з виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних голів, документи комунальних установ району.
Архівний відділ Попаснянської РДА
Архівний відділ Сватівської РДА
Найцінніші джерела історії Сватівського району зберігаються в архівному секторі Сватівської райдержадміністрації, який був створений в березні 1923 року. Вже з перших днів своєї діяльності архів розпочав свою роботу зі збору, описанню, систематизації та використання документів установ, організацій та підприємств району.
Під час Великої Вітчизняної війни, напередодні окупації – травень-липень 1942 року архів готували для відправки в тил. Але доля розпорядилася так, що частину документів вивезли до м. Луганськ, частину – до м. Донецьк, а деякі документи довоєнного періоду було втрачено.
Після звільнення міста, в 1943 році архів поновив свою діяльність.
Розпочала роботу архіву Гороховатська Євдокія Родіонівна. Спочатку вона збирала та вивчала документи про нанесені збитки німецько-фашистськими загарбниками під час війни. Декілька цих документів зберігається в Державному архіві Луганської області.
Потім архів комплектувався документами, в яких було зазначено товарно-матеріальні цінності, що поверталися після евакуації з РРСФР та Казахстану колгоспам та підприємствам (техніка, худоба) для поновлення господарської діяльності.
З 1954 по 1968 рр. в архіві працювала Шепелева Антоніна Кузьмівна, яка займалася збиранням документів перших післявоєнних років і по відбудові народного господарства і культури району. З 1968 по 1991 рр. районним архівом завідувала Чугрій Галина Гнатівна. Вона зробила великий внесок у розвиток та комплектування архіву. Саме Галина Гнатівна почала систематизувати документи воєнного періоду та післявоєнних років. За період її роботи значно поліпшилась та вдосконалилась діяльність архівного сектору. З лютого 1991 по лютий 2001 рр. архів очолювала Поляничко Ольга Іванівна. Вона продовжила комплектування архівного фонду по історії установ, підприємств та організацій району, допомогла не одній сотні людей знайти важливі для них папери.
На даний час архівний сектор розташований у приміщенні Сватівської районної ради і налічує 16081 одиницю зберігання документів Національного архівного фонду та 6 одиниць зберігання з особового складу за період 1943-2014 роки.
Сектор забезпечує зберігання документів колгоспів, артілей, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які є складовою частиною Національного архівного фонду. До архіву надходить організаційно-розпорядча, планово-звітна документація, документи, які відображають соціально-культурне та громадське життя підприємств, установ та організацій району.
Тут можна перегорнути такі сторінки історії, як відновлення зруйнованих під час війни колгоспів, підприємств, зростання промислового та житлового будівництва, поновлення роботи міської, селищної, сільських рад після звільнення від німецько-фашистських загарбників. Архівні документи зберегли факти становлення та розвитку України по сьогодні. Велику історичну значимість несуть в собі документи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. В них, як в дзеркалі відображені етапи розвитку місцевої промисловості, сільського господарства, культури та освіти. Безцінною є картотека районної редколегії Книга Пам’яті, де містяться імена загиблих у роки війни.
У зв’язку з тим, що ліквідована велика кількість підприємств, організацій та установ 01 лютого 2006 року рішенням 25 (позачергової) сесії Сватівської районної ради ІV скликання створено комунальну організацію “Трудовий архів Сватівського району”, де зберігаються документи з особового складу цих підприємств.
Сьогодні архівний сектор райдержадміністрації комплектується документами Національного архівного фонду від 60 підприємств, установ та організацій району, на обліку у секторі знаходяться документи 198 підприємств, установ та організацій. Згідно Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» від 13 грудня 2001 року № 2888-ІІІ, архівний сектор здійснює державну політику в сфері архівної справи та діловодства на території Сватівського району; забезпечує державний облік та збереженість документів, які відображають історію діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.
У зв`язку з Пенсійною реформою в Україні одним із основних завдань стало виконання запитів громадян соціально-правового характеру; видача архівних довідок, витягів, копій документів і ін.
У поточному році станом на 01 липня 2015 року видано 61 довідку соціально-правового характеру.
Архівний відділ Станично-Луганської РДА
Історія Станично-Луганського районного державного архіву починається з 1932 року. Але відстежити зміни, які відбувалися протягом всього існування архіву можливо лише з 1943 року. У 1943 році державний архів поновив свою діяльність після визволення Станично-Луганського району від фашистських загарбників. Документи до 1943 року не збереглися.
Приблизно до 1962 року районний державний архів був підпорядкований Станично-Луганському районному відділу внутрішніх справ, потім став структурною одиницею виконкому Станично-Луганської районної ради народних депутатів, а з моменту створення районної державної адміністрації на базі виконкому райради народних депутатів, його відділів та інших структурних підрозділів (розпорядження Представника Президента України в Станично-Луганському районі № 6 від 06 травня 1992 року "О создании государственной администрации Станично-Луганского района"), тобто з 1992 року – став архівним відділом Станично-Луганської районної державної адміністрації. За період існування основні функції районної архівної установи практично не змінилися – забезпечувати облік та зберігання документів політичного, народногосподарського, соціально-культурного та історичного значення, організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою відомчих архівів і організацією документів у діловодстві, не менш важливою функцією є – використання документів, що знаходяться в архіві на зберіганні.
У післявоєнний період завідуючими Станично-Луганським районним держаним архівом були: А. Артемович, В.Ф. Щьоткіна (Макухіна), Н.Я. Лахно. Начальниками держархіву, потім архівного відділу: Л.Н. Пономарьова – 1981-2002 рр., Л.В. Кудінова – 2002-2005 рр., І.О. Гладських – 2005-2014 рр., С.В. Кравчук – з лютого по червень 2014 року, О.В. Циганенко (Вагіна) – з січня 2015 року – по теперішній час.
Штатна чисельність архівного відділу складає 4 одиниці, але фактично працює – 1 одиниця у особі начальника відділу. На сьогодні вакантні 2 посади головного спеціаліста.
Першими і незмінними фондоутворювачами архіву були місцеві ради району. Змінювалися назви рад внаслідок змін у адміністративно-територіальному поділі району, та не змінювалися мешканці сел, селищ та районного центру – смт Станиця Луганська. Перші описи фондоутворювачів складені від руки на старому папері, старанно, каліграфічним почерком, часто олівцем. Нині ліквідовані колгоспи та радгоспи теж були першими фондоутворювачами. Довідковий апарат кожного колгоспу відображає його історію від кількох об’єднаних маленьких післяреволюційних артелей до сучасних сільськогосподарських товариств з усіма змінами форм власності та функцій.
Протягом всього часу існування архіву список джерел формування та комплектування Національного архівного фонду зазнав значних змін. Основними джерелами як були так і є установи державної влади та місцевого самоврядування – райдержадміністрація та її відділи, управління, районна рада, 16 сільських рад, 2 селищні ради, районна лікарня та державне лісомисливське господарство.
На сьогоднішній день кількість джерел формування архівного відділу становить – 54 установи, кількість джерел комплектування – 53 установи. За перше півріччя 2015 року начальником архівного відділу було розглянуто 16 звернень громадян, з них виконано з рекомендацією звернутися за місцем знаходження документів – 16 (трудові архіви при сільських та селищних радах). Постійно надається консультації щодо складання номенклатур справ, паспортів архівної установи, про місцезнаходження ліквідованих підприємств, інших питань з архівної справи.
З 60-х років державний архів чотири рази змінював своє місцезнаходження.
Зараз архівний відділ Станично-Луганської райдержадміністрації знаходиться на другому поверсі пристосованого приміщення двоповерхової будівлі Управління Пенсійного фонду України у Станично-Луганському районі Луганської області за адресою: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт Станиця Луганська, вул. 1 Травня, б. 20, кабінет 7. Документи зберігаються в одному архівосховищі, у підвальному приміщенні будівлі Управління Пенсійного фонду України у Станично-Луганському районі Луганської області, на металевих та металевих з дерев’яними полицями стелажах, ступінь заповнення стелажного обладнання – 41,9%.
Станом на 01 липня 2015 року в архівному відділі на державному зберіганні знаходиться 60 фондів управлінської документації за 1943-2012 роки загальна кількість документів складає 4 318 одиниць зберігання.
Прийом громадян начальником архівного відділу Циганенко (Вагіною) Ольгою Вікторівною ведеться щодня (з 8-00 до 16-00, у п’ятницю з 8-00 до 15-00, субота та неділя вихідні) за адресою: смт Станиця Луганська, вул. 1 Травня, 20, кабінет 7, тел. (06472)3-13-05, 095-30-27-923, електронна пошта: [email protected].
Архівний відділ Старобільської РДА
Законом України «Про національний архівний фонд та архівні установи» визначено, що Національний архівний фонд є частиною культурної спадщини країни, складовою інформаційних ресурсів суспільства. На території Старобільщини саме архівний сектор Старобільської райдержадміністрації реалізує державну політику у сфері архівної справи, забезпечує облік і збереження документів Національного архівного фонду, до яких відносяться документи, що висвітлюють історію діяльності органів влади, підприємств, установ та організацій району.
Точну дату створення архівної установи на Старобільщині встановити немає можливості, бо в роки Другої Світової війни її документи, при спробі перевезення до Харкова. неподалік від Сватового були втрачені. Лише після звільнення Старобільська та сіл району від німецько-фашистської окупації на початку 1943 року архів відновив свою роботу. Відтоді й залишилися документи: текстові матеріали і фотознімки періоду 1942-1945 років - документальні свідчення про звірства фашистів під час тимчасової окупації в 1942-1943 роках нашого міста і району, списки громадян, які були відправлені на каторжні роботи до Німеччини, а також списки тих з них, кому вдалося повернутися з неволі; документи народного суду Старобільського району – понад три тисячі цивільних і карних справ; Старобільського ветеринарного технікуму - 968 справ; педагогічного училища та вчительського інституту - понад 400 справ; ряду Старобільських артілей - «Червоний кустар», «Металотруд», «Парткомуна» та інші, які займалися різноманітною діяльністю. У післяокупаційний період Старобільський архів очолив Іван Андрійович Перков, а після нього, на початку 70-х років – Раїса Никифорівна Зінченко, з 1988 по 2004 рік головним архіваріусом району була Марія Макарівна Баштинська, після того як вона в 2004 році очолила Трудовий архів, її роботу продовжувала до 2008 року Тетяна Петрівна Пахниць, а з 2008 року -по сьогоднішній день архівний відділ, а потім сектор очолює Лариса Петрівна Пасько.
Архівний сектор як самостійний структурний підрозділ без статусу юридичної особи із штатною чисельністю 2 одиниці був створений на підставі розпорядження голови райдержадміністрації «Про внесення змін до структури та чисельності підрозділів райдержадміністрації» від 29.10.2012 року №643. На підставі цього розпорядження та для оперативного і якісного вирішення всіх поставлених перед сектором завдань, що стосуються діловодства і архівної справи у 2013 році архівний сектор поповнився головним спеціалістом –Труновою Ю.С..
Архівний сектор у своїй діяльності керується виключно Конституцією України,законами України, актами Президента України та Кабінету міністрів України, наказами Державної архівної служби України, розпорядженнями голів обласної, районної адміністрацій, рішеннями районної ради, наказами Державного архіву області, а також положенням про архівний сектор. На підставі цього архівний сектор здійснює управління архівною справою і діловодством на території району; координує діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності у питаннях архівної справи і діловодства.
Архівний сектор повністю забезпечує виконання покладених на нього обов’язків: збереженість та державний облік документів НАФ, реалізацію обласної Програми здійснення контролю за наявністю, станом і рухом документів НАФ на 2009-2019 роки, у рамках якої контролюється стан і рух документів як в самому архівному секторі так і в установах району. В даний період в архівному секторі налічується 267 фондів, з них радянського періоду -182, періоду незалежності- 85. На державному зберіганні знаходиться 15 271 од.зб.. На сьогоднішній день список джерел комплектування налічує 58 установ. Основними джерелами є установи державної влади та місцевого самоврядування – райдержадміністрація та її відділи, управління, районна рада, міська рада, 21 сільська рада. Головна тематика в документах, які знаходяться на зберіганні - управлінська та господарська. Використовуючи архівні документи, які знаходяться на державному зберіганні, можна простежити історичний розвиток , напрями економічної, господарської, культурної діяльності керівників Старобільщини з далеких 40-х років і до тепер.
Одним з пріоритетних напрямів діяльності архівного сектору є обслуговування громадян та юридичних осіб за їхніми запитами. Збільшується кількість прийнятих документів, відповідно зростає кількість запитів соціально-правового характеру, а також консультацій як методичних, так і практичних з питань ведення архівної справи. Нині найчастіше громадяни шукають відповіді на питання, пов’язані з виділенням майнових паїв ліквідованих сільськогосподарських підприємств (документів яких в архівному секторі зберігається чимало), рішенням сільських рад про передачу земельних ділянок у приватну власність, про підтвердження стажу роботи, нагородження медалями та відзнаками за трудові заслуги, обрання депутатами.
Робота архівного сектору не зводиться тільки до паперової, вона має різні напрями: проведення екскурсій з питань архівної справи і діловодства для студентів; оформлення виставок до історичних та пам’ятних дат; надання консультацій та допомоги на підприємства, в установах і організаціях з питань зберігання і упорядкування документів; написання статей для публікацій у пресі; організація і проведення семінарів для відповідальних за архівну справу органів державної влади та місцевого самоврядування; розшук родичів; підтвердження факту перебування в роки війни на рабській роботі в Німеччині; сприяємо всебічному розвитку молоді та пізнанню історії рідного краю – в читальному залі архіву нерідко працюють над написанням робіт студенти.
В темних приміщеннях архівного сектору зберігаються звичайні рядові документи. Але для тих, хто може «читати» ці документи, аналізувати їх, відкривають для себе цікаві історії людей, підприємств, міст, сіл та району в цілому, бо на архівних полицях час мовби зупинився, даючи можливість зустрічі з минулим у його первозданному вигляді, з таким, яким воно було десять, двадцять, сімдесят років тому.
Архівний відділ Троiцької РДА
КУ "Трудовий архів територіальних громад Біловодського району"
На підставі рішення Біловодської селищної ради № 13/13 від 26.05.2004 р. та розпорядженням голови районної адміністрації № 350 від 09.08.2004 р. був зареєстрований і почав свою діяльність Трудовий архів Біловодського району для забезпечення збереженості документів, які не відносяться до Національного архівного фонду.
19 лютого 2013 року за рішенням Біловодської селищної ради У1 скликання № 20/2 від 21 січня 2013 року була зареєстрована Комунальна установа «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» при селищній раді.
КУ «Трудовий архів» знаходиться в одноповерховому пристосованому приміщенні практично в центрі селища, документи зберігаються в 5 архівосховищах.
За час своєї діяльності на зберігання в архів прийнято 114 фондів від ліквідованих підприємств, установ та організацій району, це документи з особового складу – 8613 одиниць зберігання.
До трудового архіву надходять звернення громадян для надання довідок соціально-правового характеру, що стосуються підтвердження трудового стажу, заробітної плати та трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах. Також ведеться особистий прийом громадян керівником архіву.
Постійно проводиться робота по забезпеченню збереженості документів: ремонт документів з паперовою основою, оправлення та підшивка, картонування, перевіряння наявності документів. На всі фонди та документи з особового складу складено пофондові та постелажні топографічні картки. Надаються консультації підприємствам та установам з питань підготовки документів для передавання їх в трудовий архів.
КУ «Трудовий архів» забезпечений матеріальними ресурсами та кадрами.
КУ "Трудовий архів Білокуракинського району"
Комунальну установу «Трудовий архів Білокуракинського району» було створено рішенням 10-ї сесії Білокуракинської районної ради шостого скликання за №10/5 від 01.07.2011 року для централізованого тимчасового зберігання документів, які не відносяться до Національного архівного фонду.
За час своєї діяльності на зберігання прийнято 84 фонди від ліквідованих підприємств, установ та організацій району. Це документи з особового складу, їх кількість становить 8249 одиниць зберігання за 1943-2010 роки.
КУ Кремінської міської ради "Трудовий архів територіальних громад району"
Трудовий архів у Кремінському районі було створено одним з перших в області в червні 2005 р.
Комунальна установа «Трудовий архів Кремінського району» була створена для централізованого зберігання документів з особового складу ліквідованих підприємств, які не мають правонаступників. Кремінська районна рада є засновником установи, а Кремінська райдержадміністрація – розпорядник коштів. Спочатку в Трудовому архіві працювало 2 працівника – директор і бухгалтер (з архівного відділу до Трудового архіву було передано близько 3000 од.зб.)
В січні 2014 р. у зв’язку зі змінами у законодавстві України комунальну установу «Трудовий архів Кремінського району» було реорганізовано в комунальну установу Кремінської міської ради «Трудовий архів територіальних громад району» (змінився Засновник установи та джерело фінансування – нині архів фінансується за рахунок місцевих бюджетів територіальних громад району).
На сьогоднішній день на зберіганні в Трудовому архіві знаходяться 13806 од.зб. документів з особового складу (серед яких такі великі підприємства, як «ОРС», радгосп ім. газети «Ворошиловградська правда», радгосп-комбінат «Кремінський», ДСК «Мир», ДСКП «Роздольне», автоколона №6, 2 комбікормових заводи (Кремінський міжколгоспний та Красноріченський експериментальний), 10 колгоспів – «Зоря комунізму», «Ленінський шлях», «Шлях до комунізму», «Іскра», «Більшовик», «ІІІ Інтернаціонал», колгоспи ім. Артема, ім. Комінтерна, ім. Кірова, ім.Свердлова, Красноріченський верстатобудівний завод ім. Фрунзе, Кремінський молокозавод, Кремінський меблевий комбінат та ін.).
Трудовий архів розташований на першому поверсі двоповерхового будинку в центрі міста. Документи з особового складу розміщені в двох архівосховищах. Є кімната для прийому громадян та кабінет директора і бухгалтера. Приміщення сухі, обладнані охоронною і пожежною сигналізаціями.
В Кремінському Трудовому архіві працюють небайдужі до людських проблем працівники, які сумлінно та старанно ставляться до своєї роботи.
КУ "Трудовий архів територіальних громад Марківського району"
Згідно рішення Марківської районної ради від 24.07.2013 року № 26/13 «Про ліквідацію юридичної особи Марківської районної комунальної установи «Трудовий архів Марківського району», та рішення: Герасківської селищної ради від 29.09.2013 № 21/7, Кризької сільської ради від 20.09.2013 № 33/5, Бондарівської сільської ради від 02.09.2013 року № 41/2, Ліснополянської сільської ради від 02.10.2013 року № 33/14, Кабичівської сільської ради від 10.10.2013 року № 32/2, Сичанської сільської ради від 08.08.2013 року №25/2, Краснопільської сільської ради від 29.09.2013 року № 25/25, Просянської сільської ради від 24.10.2013 року № 24/4, 37-ю сесією шостого скликання Марківської селищної ради Марківського району Луганської області було прийняте рішення від 25.10.2013 року № 37-5/2013 про прийняття повноважень з утримання та зберігання архівних фондів територіальних громад Марківського району, створено Комунальну установу «Трудовий архів територіальних громад Марківського району» та затверджено Цільову програму функціонування комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Марківського району».
Комунальна установа «Трудовий архів територіальних громад Марківського району» є місцевою архівною установою, яка створена в районі для централізованого тимчасового збереження документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових, або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб та інших архівних документів, які не відносяться до Національного архівного фонду.
Трудовий архів утримується за рахунок коштів територіальних громад сіл, селища Марківського району на підставі Угоди про спільну діяльність, коштів отриманих за науково-технічне опрацювання і зберігання архівних документів, та коштів з інших надходжень не заборонених чинним законодавством України.
Станом на 1 січня 2015 року в Комунальній установі «Трудовий архів територіальних громад Марківського району» на зберіганні знаходиться 43 фонди, в тому числі періоду незалежності - 24 фонди. У звітному році на державне зберігання до трудового архіву надійшло 3 фонди становить 114 од.зб. Загальна кількість справ у трудовому архіві становить 3432 одиниць зберігання, в тому числі періоду незалежності - 241. Впродовж року на зберігання прийнято 114 од.зб., з них 6 – періоду незалежності. За 2014 рік виконано 147 запити соціально-правового характеру, що становить 357 довідок соціально-правового характеру. З них з позитивним результатом виконано 357 запитів. Кількість звернень від громадян, розглянутих на особистому прийомі становить 147. За 6 місяців 2015 року виконано 73 запити.
Проводяться заходи щодо поліпшення умов зберігання документів, оптимального розміщення в архівосховищах, контролю за наявністю та фізичним станом документів.
КУ "Трудовий архів територіальних громад Міловського району
Міловської селищної ради"
Міловський район вперше був заснований 20 грудня 1920 року, в теперішніх кордонах – з 8 грудня 1966 року. На даний час в його склад входять 28 населених пунктів (27 сіл та смт. Мілове, яке являється районним центром), 1 селищна, 7 сільських рад. Чисельність населення 16,7 тис. осіб. Селище Мілове – це найбільш східна точка нашої країни: 40 градусів 5 хвилин східної довготи.
Місцева архівна установа для централізованого тимчасового зберігання документів з особового складу суб’єктів господарської діяльності незалежно від форм власності (Трудовий архів) спочатку була створена за рішенням 22-ї сесії Міловської районної ради четвертого скликання від 25 лютого 2005 року №22/21 на підставі ч.2 ст.43 Закону України „Про місцеве самоврядування” і ст.29 Закону України „Про національний архівний фонд і архівні установи”. Розташовувався Трудовий архів в одному приміщенні з архівним відділом Міловської районної державної адміністрації. На посаду керівника Трудового архіву згідно відповідного контракту і рішення сесії райради була призначена Ляшенко Валентина Євгенівна.
У зв’язку зі внесенням Законом України від 05.07.2012р. №5068-УІ змін до Закону України "Про Національний архівний фонд та архівні установи" діяльність Місцевої архівної установи для централізованого тимчасового зберігання документів з особового складу суб’єктів господарської діяльності незалежно від форм власності (Трудовий архів), створеної Міловською районною радою Луганської області, 18 липня 2013 року була офіційно припинена.
Натомість, на виконання вимог даного Закону, для централізованого тимчасового зберігання документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб-підприємців та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду, ще навесні 2013 року була створена комунальна установа «Трудовий архів територіальних громад Міловського району Міловської селищної ради» (Трудовий архів), Положення про який затверджено рішенням засновника, а саме Міловської селищної ради Міловського району Луганської області УІ скликання від 25.04.2013р. №25/377. На посаду директора оновленого Трудового архіву при Міловській селищній раді згідно відповідного контракту і рішення сесії ради знову була призначена Ляшенко Валентина Євгенівна, яка на цій посаді працює й до цього часу. До складу колективу Трудового архіву також увійшли архівіст Бараниченко Алла Валеріївна та бухгалтер Сергєєва Тетяна Анатоліївна.
Трудовий архів утримується за рахунок коштів місцевих бюджетів сільських та селищної рад Міловського району, які згідно відповідних договорів щорічно перераховуються сільрадами до Міловської селищної ради, яка вже потім здійснює за ці кошти безпосереднє фінансування установи. В своїй діяльності Трудовий архів згідно законодавства і свого Положення може використовувати кошти й з інших надходжень, не заборонених законом, але на практиці ніяких інших коштів, крім бюджетних не отримує.
Комунальна установа «Трудовий архів Міловського району Міловської селищної ради» є юридичною особою, має власну печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи і бланки, рахунки у національній валюті в органах Казначейства. У своїй діяльності Трудовий архів керується Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, рішеннями і розпорядженнями Міловської селищної ради, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням, розробленим з урахуванням Примірного положення про Трудовий архів, затвердженого Наказом Державного комітету архівів України від 20.05.2004 N58 (з наступними змінами).
З питань організації й методики ведення архівної справи Трудовий архів керується наказами та методичними рекомендаціями Державного комітету архівів України (Держкомархіву), державного архіву Луганської області, архівного відділу Міловської районної державної адміністрації. Трудовий архів працює відповідно до річного плану, який затверджує голова районної ради, та звітує перед зазначеною посадовою особою про проведену роботу.
Штатний розпис Трудового архіву затверджує голова Міловської селищної ради Міловського району з урахуванням виконання всіх покладених на архів завдань, кількості документів, що знаходяться на зберіганні і підлягають зберіганню в архіві, обсягів довідкової роботи.
На даний час у КУ «Трудовий архів Міловського району Міловської селищної ради» зберігаються більш ніж 11047 справ, які складають 144 фонди. Строк їх зберігання становить 75 років.
Зараз Трудовий архів займає 2 кімнати на другому поверсі двоповерхової будівлі, в якій розміщуються ще декілька установ та організацій, у тому числі й сама селищна рада, яка є власником цієї будівлі. Площа безпосередньо архівосховища – 35,2 кв.м..
У процесі свого вже десятирічного існування і роботи Трудовим архівом Міловського району налагоджена плідна співпраця з Управлінням Пенсійого фонду України в Міловському районі Луганської області, керівниками сільських та селищної рад, архівним відділом Міловської райдержадміністрації, підприємствами та організаціями району. Працівниками Трудового архіву здійснюються всі необхідні заходи для забезпечення швидкого і зручного обслуговування всіх громадян, що звертаються за отриманням необхідних їм довідок та інших документів.
КУ "Трудовий архів Новоайдарського району"
КУ «Трудовий архів Новоайдарського району» створено рішенням сесії 12 сесії шостого скликання Новоайдарської районної ради від 31.08.2012 №12/20. Рішенням 15 сесії шостого скликання Новоайдарської районної ради від 2.02.2013 № 15/20 затверджено Програму забезпечення функціонування КУ «Трудовий архів Новоайдарського району» на 2013-2015 роки.
Основними завданнями трудового архіву є приймання та збереження документів ліквідованих підприємств, необхідних для призначення пенсій, надання довідок про підтвердження трудового стажу роботи громадянам при досягненні ними пенсійного віку, довідок для перерахунку пенсії та нарахування пенсій на пільгових умовах, довідок про заробітну плату тощо.
На збереженні у трудовому архіві знаходиться 145 фондів, 8917 справ з особового складу за 1943-2014 роки. В основному це документи, що надійшли на зберігання від колгоспів, КСП, радгоспів, установ, організацій різних форм власності, які масово закривалися у 90-ті роки.
Виконання соціально-правових запитів традиційно є одним з найважливіших напрямків використання архівних документів. За рік працівниками трудового архіву виконується до 900 довідок соціально-правового характеру, а це значний обсяг роботи з вирішення соціальних питань для жителів району.
На даний час трудовий архів працює на повну силу. Проводиться прийом громадян та видача довідок, приймання документів ліквідованих підприємств на зберігання.
З червня 2013 року трудовий архів очолює директор Крюкова Наталія Олександрівна.
Новопсковська районна КУ "Трудовий архів Новопсковського району"
Новопсковська районна комунальна установа «Трудовий архів Новопсковського району» створена рішенням Новопсковської районної ради від 14.01.2005 року № 18/8, з метою забезпечення централізованого зберігання документів з особового складу ліквідованих підприємств, організацій без юридичних правонаступників, задоволення прав та інтересів громадян, відповідно до ст.29 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
На виконання рішення сесії Новопсковської районної ради від 17.04.2015 № 29/9 «Про зміну найменування» установа змінила своє найменування на НОВОПСКОВСЬКУ РАЙОННУ КОМУНАЛЬНУ УСТАНОВУ «ОБ’ЄДНАНИЙ ТРУДОВИЙ АРХІВ НОВОПСКОВСЬКОГО РАЙОНУ» з 28 квітня 2015 року.
Об’єднаний трудовий архів є правонаступником всіх прав та обов’язків Новопсковської районної комунальної установи «Трудовий архів Новопсковського району», діє на підставі рішень сільських, селищних рад району про делегування районній раді повноважень в частині централізованого тимчасового зберігання архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду, створених на території сільських, селищних рад Новопсковського району з передачею коштів відповідних бюджетів, як субвенцій на його утримання.
Об’єднаний трудовий архів підпорядковується Новопсковській районній раді та підзвітний та підконтрольний Державному архіву Луганської області, архівному сектору Новопсковської районної державної адміністрації.
Поштова та електронна адреса: 92302, Україна, Луганська область, Новопсковський район, смт. Новопсков, вул. Шкільна, буд. 15. тел. (06463) 2-27-80, E-mail: [email protected]
Основними завданнями об’єднаного трудового архіву є:
- забезпечення централізованого тимчасового зберігання архівних документів, ведення їх обліку та використання відомостей, що в них містяться;
- додержання законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи.
Штатна чисельність об’єднаного трудового архіву складає - 3,5 штатних одиниці:
Директор - Невмивака Альона Миколаївна,
Бухгалтер І категорії (0,5 ставки) – Уставицька Любов Олексіївна
Зберігач фондів (1,5 ставки) – Шестопалова Лілія Володимирівна
Прибиральниця (0,5 ставки) – Слюсарєва Тетяна Петрівна.
Об’єднаний трудовий архів орендує частину адміністративної будівлі загальною площею - 215 м ². Об’єднаний трудовий архів забезпечений охоронною сигналізацією, сучасною комп’ютерною технікою, мережею Інтернет.
Станом на 01.01.2015 року на зберіганні в установі знаходиться - 132 фонди. Загальна кількість справ складає -12236, це документи з особового складу ліквідованих колгоспів, підприємств, установ та організацій, які діяли на території Новопсковського району з 1943 року по 2012 рік.
За рік до трудового архіву надходить понад 500 запитів від Пенсійних фондів України та з країн СНГ, різних установ та громадян, щодо надання довідок про заробітну плату та трудовий стаж по колгоспу або підприємству за 10-15 років поспіль, а якщо пенсія призначається на пільгових умовах то за весь період трудової діяльності, тобто 30-40 років.
За рік установа видає понад 1500 довідок соціально-правового характеру.
КУ Попаснянської міської ради "Трудовий архів територіальних громад району"
Комунальна установа «Трудовий архів Попаснянського району» була створена рішенням Попаснянської районної ради від 22 грудня 2004 року № 23/14 з метою централізованого тимчасового зберігання документів, накопичених у процесі діловодства, і які не відносяться до Національного фонду.
Згідно рішення 29-ї сесії Попаснянської районної ради від 31 липня 2008р. КУ «Трудовий архів Попаснянського району» була перейменована в Попаснянську РКУ «Трудовий архів». Рішенням 34 сесії 6 скликання Попаснянської міської ради № 34/20 від 26.12.2012р. були внесені зміни в статутні документи та назву установи. Засновником установи стала Попаснянська міська рада, назва змінилася на КУ Попаснянської міської ради «Трудовий архів територіальних громад району».
Очолювала Трудовий архів Помазанова Інна Анатоліївна. З 26 червня 2013р. і по сьогоднішній день директором Комунальної установи Попаснянської міської ради «Трудовий архів територіальних громад району» є Олексієнко Інна Володимирівна.
Основним напрямком діяльності Трудового архіву є забезпечення збереженості документів з особового складу і виконання запитів громадян, установ, організацій, підприємств соціально-правового характеру, пов'язаних із забезпеченням законних прав та інтересів громадян.
Архів зберігає документи з особового складу (накази, розрахункові відомості, особові картки Т-2 та ін) ліквідованих організацій всіх форм власності, розташованих на території Попаснянського району. Так на 01.01.2015 р. на зберіганні в архіві знаходиться 8 993 справи за період з 1943 року по 2013 рік, що становить 141 фонд. На зберіганні в Трудовому архіві знаходяться такі великі фонди, як: Попаснянський скляний завод-1227 од.зб., радгоспи "Забойщик"- 541 од.зб., "Гірський"- 529 од.зб, "Лисичанський"- 674 од.зб, "Україна"- 585 од.зб, СТОВ "Калинівський"- 824 од.зб, Попаснянське Медичне училище - 806 од.зб та ін.
Трудові архіви селищної та сільских рад Станично-Луганського району
Станично-Луганський трудовий архів було створено у 2004 році рішенням сесії районної ради № 13/8 від 10 червня 2004 року зі штатністю 1 одиниця для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду. З червня 2004 року по жовтень 2005 року трудовий архів очолювала спеціаліст 1 категорії трудового архіву Гладських Ірина Олександрівна, з жовтня 2005 року по вересень 2013 рік – Бузун Тетяна Олексіївна. З липня до вересня 2013 року проведено роботу щодо створення місцевих архівних установ для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду.
У сільських та селищних радах на сесіях були прийняті рішення про створення на відповідних територіях рад Станично-Луганського району (Валуйська, Великочернігівська, Верхньобогданівська, Вільхівська, Гарасимівська, Комишненська, Красноталівська, Миколаївська, Нижньотеплівська, Передільська, Петрівська, Розквітненська, Станично-Луганська, Талівська, Теплівська, Червоножовтнева, Чугинська, Широківська) 18 місцевих архівних установ для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду (трудових архівів).
У 2013 році Станично-Луганський трудовий архів передав документи з особового складу колгоспів, радгоспів, колективних сільськогосподарських підприємств (КСП), підприємств, організацій, підприємств до створених трудових архівів при сільських та селищних радах. Всього у сільські та селищні ради у 2013 році було передано 164 фонди загальною кількістю документів 4 643 одиниці зберігання з особового складу.
Трудовими архівами виконуються запити соціально-правового характеру:
надання архівних довідок про заробітну плату;
надання архівних довідок про підтвердження стажу роботи громадян на підприємствах;
витягів з наказів;
вихододні громадян у колгоспах;
історичні довідки підприємств;
довідки про ліквідацію підприємств для центру зайнятості.
У 2014 році трудовими архівами було виконано 1 423 запита соціально-правового характеру.
Кількість штатних працівників – на 01 липня 2015 року становить 9 архіваріусів. Станом на 01 липня 2015 року в сільських та селищних радах зберігається 199 фондів загальною кількістю документів 10 295 одиниць зберігання з особового складу.
Для отримання архівних довідок про заробітну плату, стаж роботи, архівних копій або витягів із наказів керівників ліквідованих підприємств, установ та організацій, які не мали правонаступників і передали документи на зберігання до міської ради; передавання на зберігання документів юридичних осіб, які завершують ліквідаційну процедуру та не мають правонаступників, необхідно звернутися до трудових архівів сільських та селищних рад:
№ |
Назви архівних установ |
Довідкові дані (адреса, телефон) |
Прізвище, ім’я, по батькові архіваріусів, телефони |
1. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Валуйської сільської ради |
с. Валуйське, вул. Совєтська, 274 т. 38-3-01, 38-3-00 |
Гладських Ірина Олександрівна моб. 099-005-98-42 |
2. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Великочернигівської сільської ради |
с. Великочернігівка, вул. Робоча, 1 т. 94-6-17, т. 94-6-62 |
Тихонова Віта Олексіївна моб. 099-74-66-343 |
3. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Верхньобогданівської сільської ради |
с. Верхньобогданівка, Площа миру, 5 т. 99-5-10 |
Гузенко Олена Миколаївна моб. 067-863-70-52 |
4. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Вільхівської сільської ради |
с. Плотина, вул. Первомайська, 88 |
Новознова Ніна Петрівна моб. 066-59-819-13 |
5. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Гарасимівської сільської ради |
с. Гарасимівка, вул. Молодіжна, 5 т. 97-7-19 |
Беденко Оксана Василівна моб. 066-53-55-663 |
6. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Комишненської сільської ради |
с. Комишне, вул. Дружби, 1 т. 95-5-23 |
Сольона Людмила Петрівна моб. 095-66-58-748 |
7. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Красноталівської сільської ради |
с. Красна Талівка, вул. Радянська, 133 т. 96-2-20, т. 96-2-85 |
Арістова Наталія Миколаївна моб. 066-918-39-47 |
8. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Миколаївської сільської ради |
с. Миколаївка, вул. Советська, 22 т. 97-6-17 |
Шепурева Наталія Геннадіївна моб. 095-382-22-70 |
9. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Нижньотеплівської сільської ради |
с. Нижньотепле, вул.Леніна,1 т. 35-8-31 |
Баранцова Олена Борисівна моб. 095-40-45-410 |
10. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Передільської сільської ради |
с. Передільське, вул. Советська, 100 т. 94-4-44 |
Лисіцинська Тетяна Іванівна моб. 099-77-93-315 |
11. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Петрівської селищної ради |
с. Петрівка, пл. Червоних партизан, 1, т. 36-8-57, 36-3-88 |
Поволоцька Тетяна Олександрівна моб. 095-411-22-15 |
12. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Розквітнянської сільської ради |
с. Розквіт, вул. Шкільна, 2 т. 95-2-34 |
Порохня Тетяна Миколаївна моб. 095-67-85-074 |
13. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Станично-Луганської селищної ради |
смт. Станиця Луганська, вул. Леніна, 52 т. 3-13-26 |
Карпова Вікторія Юріївна моб. 099-36-57-004 |
14. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Талівської сільської ради |
с. Талівка, вул. Гагаріна, 5 т. 95-1-10, 95-1-40 |
Шаповалова Надія Олександрівна моб. 097-33-59-85 |
15. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Теплівської сільської ради |
с. Тепле, вул. Мира, 55 т. 99-2-37 |
Ковальова Надія Георгіївна моб. 095-16-89-399 |
16. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Червоножовтневої сільської ради |
с. Червоний Жовтень, вул. Леніна, 1 т. 99-3-70 |
Захарова Катерина Василівна |
17. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Чугинської сільської ради |
с. Чугінка, вул. Шкільна, 4 т. 97-2-13, 97-2-41 |
Бочерова Світлана Василівна моб. 095-63-87-30 |
18. |
Місцева архівна установа для централізованого зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду Широківської сільської ради |
с. Широке, вул. Леніна, 1 т. 34-7-39 |
Зеленська Валентина Іванівна моб. 066-064-94-01 |
Трудовий архів Лисичанської міської ради
Одною з актуальних проблем у сфері архівної справи та діловодства є забезпечення збереженості соціально значущих документів організацій, що ліквідуються. До соціально значущих належать документи, необхідні для пдтвердження стажу роботи, рівня аробітної плати при визначенні розміру пенсій, встановленні пільг, надбавок тощо. Незважаючи на всю свою важливість такі документи не належать до НАФ. Для вирішення питання збереженості цих документів Лисичанською міською радою було створено Трудовий архів.
Трудовий архів Лисичанської міської ради був створений рішенням 53 сесії Лисичанської міської ради шостого скликання № 53/940 від 26.09.2013 р. шляхом реорганізації архівного відділу (поділ на архівний віділ і трудовий архів). Штатна чисельність Трудового архіву - 7 працівників - завідувач трудового архіву, 2 головних архівіста та 4 архівіста I категорії.
Архівосховища та робочі кабінети Трудового архіву розташовано на чотирьох поверхах адміністративної будівлі, всього 13 архівосховищ, загальною площею – 409,7 кв.м.
На зберіганні у Трудовому архіві знаходяться документи 268 фондів, що складає 99614 од. зб. документів з кадрових питань (особового складу), 56 од. зб. документів тривалого зберігання.
Історично склалося так, що м. Лисичанськ був одним із центрів вугледобувної, нафтопереробної, хімічної, будівельної та скляною промисловості Луганської області, Лисичанськ був містом обласного підпорядкування. На ряду з підприємствами-гігантами у місті також було багато підприємств харчової промисловості, побутового обслуговування населення тощо. Тому документи, що знаходяться на зберіганні в Трудовому архіві, в цілому відбивають ці галузі народного господарства. Так, на зберіганні у Трудовому архіві знаходяться документи таких підприємств-гігантів, як ВАТ «Лисичанський нафтопереробний завод», ВАТ «Лисичанська сода», ВАТ «Лисичанський склозавод», ВАТ «Строммашина», ЗАТ «Трест Лисичанськхімнафтобуд» та його відокремлені підрозділи, ДП «Лисичанська ТЕЦ», «ДВАТ шахта «Чорноморка», ДП шахта «Матроська» та інші шахти. Документи підприємств харчової промисловості та побутового обслуговування – ЗАТ «Лисичанський міськмолокозавод», ВАТ «Лисичанський комбінат хлібопродуктів», ЗАТ «Лисичанськхліб», ЗАТ «Лисичанський м’ясокомбінат», Лисичанський комбінат побутового обслуговування населення. Серед 268 фондів, 30 фондів – це підприємства, на яких було встановлено важкі та шкідливі умови праці, працівники яких мають право на призначення пенсій на пільгових умовах. Найбільша кількість звернень громадян надходить саме по цим фондам. Для підтвердження пільгового стажу роботи, спеціалісти Трудового архіву виконують довідки про заробітну плату за весь період роботи заявника, та надають довідки про відпрацьовані часи або дні.
За минулий рік у Трудовий архів надійшло 1116 запитів соціально-правового характеру, фахівцями трудового архіву було виконано 5832 архівні довідки, підготовлено 1683 копії архівних документів.
Але архівні довідки для оформлення і перерахунку пенсій, це не єдиний вид запитів, з якими звертаються у Трудовий архів жителі м. Лисичанська, інших міст України, іноземних держав. Перелік виконуваних Трудовим архівом соціально-значущих довідок, набагато ширше. Це і довідки про стаж роботи для відновлення загубленої трудової книжки, довідки про стаж роботи для отримання компенсації за енергоносії, витяги з наказів про присвоєння кваліфікації або розрядів, довідки про утримання із заробітної плати сум позики, у разі вирішення спірних питань тощо.
Одним з напрямів роботи трудового архіву є робота з керівниками підприємств, арбітражними керуючими, головами ліквідаційних комісій з питань впорядкування документів, створення обліково-довідкового апарату, забезпечення збереженості документів з кадрових питань (особового складу) підприємств, організацій, установ, що проходять процедуру ліквідації. Завідувачем трудового архіву проводиться консультаційно-методична робота, зокрема з виїздом в архіви підприємств, з питань впорядкування документів, формування їх в справи, створення обліково-довідкового апарату. Багато уваги було приділено знайомству ліквідаторів з новим нормативним документом - «Переліком видів документів, пов’язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду».