Довідка з історії Державного архіву Луганської області
Державний архів Луганської області було створено у 1925 році як Луганське окружне архівне управління, а з 1930 року - Луганське місцеве архівне управління, з 1932 року - Луганський державний історичний архів, з 1935 року - Ворошиловградський державний історичний архів, з 1938 року Ворошиловградський обласний державний архів, з 1941 року - Державний архів Ворошиловградської області, з 1958 року Луганський обласний державний архів, з 1970 року - Ворошиловградський обласний державний архів, з 1980 року - Державний архів Ворошиловградської області, з 1990 року - Державний архів Луганської області.
У 1991 році документи партійного архіву Луганського обкому Компартії України були передані до Державного архіву Луганської області. До створення партійного архіву концентрацію документів з історії партійної організації та революційного руху здійснював істпарт. Партійний архів Ворошиловградського комітету Комуністичної партії більшовиків України створено у 1939 році, з 1958 року - Ворошиловградський партійний архів, з 1990 року - Луганський партійний архів.
В архіві зберігаються документи з історії Луганщини з XVIII століття до наших днів. Найраніші з них - фонди Луганського ливарного заводу, Луганської міської і Слов'яносербської повітової земської управ, правлінь, акціонерних товариств, заводів, вугільних копалень та інших установ, що діяли на території краю.
Велику частину архіву складають фонди радянського періоду. Вони містять багатий фактичний матеріал про основні етапи розвитку промисловості, сільського господарства та культури в містах і селах Луганської області. Архів зберігає фонди ревкомів, окружних виконавчих комітетів та їхніх відділів, Луганського паровозобудівного заводу ім Жовтневої революції, Брянківського рудничного управління кам'яновугільної промисловості тощо. У фонді обласної комісії з встановлення та розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх приспішників є відомості про збитки, завдані громадянам, колгоспам, громадським організаціям, державним підприємствам і установам в роки Великої Вітчизняної війни. Фонди повоєнного періоду характеризують напружену працю трудящих області щодо ліквідації наслідків війни, виконання планів розвитку галузей народного господарства нашого краю.
Документи особового походження представлені фондами генерал-майора запасу А.З. Акіменка, Героя Соціалістичної Праці М.Я. Мамая, поета Ю.В. Сліпка та інших відомих людей Луганщини. Розсекречено і передано на загальне зберігання документи установ періоду німецько-фашистської окупації: поліцій, управ, магістратів, підприємств, установ, які діяли в період 1941-1943 років.
Архів зберігає справи репатріантів з Німеччини, які були на примусових роботах під час Великої Вітчизняної війни; трофейні справи військовополонених; позасудові припинені кримінальні справи репресованих, що надійшли на зберігання від управління Служби Безпеки України в Луганській області.
Документи колишнього партійного архіву представлені фондами повітових, окружних комітетів партії, Луганського обкому партії, райкомів, первинних партійних та комсомольських організацій; документи про партизанський рух на Луганщині.
У справах фондів "Відділ історії і Жовтневої революції", "Луганський окружний комітет КП(б) України" є копії документів та документи за підписом К.Є. Ворошилова, Сталіна, Орджонікідзе, Молотова, Куйбишева, Петровського та інших, лист письменника Ф. Гладкова спілці металістів м. Луганська у зв'язку з 10-річчям Спілки.
Документи фондів парткомів заводів: Луганського тепловозобудівного, верстатобудівного ім. В.І. Леніна, Комунарського металургійного, електронного машинобудування; Рубіжанського та Сєвєродонецького хімкомбінатів характеризують роботу підприємств в умовах повного господарського розрахунку і самофінансування; з покращення якості товарів народного споживання та поширення платних послуг; із забезпечення виконання договірних зобов'язань, з виконання вимог реформи загальноосвітньої і професійної школи.
Фотодокументи представлені фотокартками учасників боротьби за встановлення радянської влади на Луганщині, партизанів, Героїв Радянського Союзу та Героїв Соціалістичної Праці, передовиків виробництва, діячів науки, культури та освіти. Фотографії відображають відбудову народного господарства у повоєнні роки, житлове та культурне будівництво у містах і районах, розвиток промисловості, сільського господарства, транспорту в 50-80-ті роки, історію партійної, комсомольської та піонерської організацій області. Є знімки про перебування на Луганщині державних та партійних діячів.
У 2014 році місто Луганськ та частина Луганської області були окуповані російськими військами. Приміщенням архіву з архівними документами та довідковим апаратом заволоділи незаконні збройні формування.
У зв’язку з проведенням антитерористичної операції в Луганській області, відповідно до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 01.08.2014 № 2С «Про організацію роботи облдержадміністрації в умовах проведення антитерористичної операції в Луганській області» з серпня 2014 року Державний архів був переміщений з міста Луганська до міста Сватове, а відповідно до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 19.09.2014 № 10С «Про зміну тимчасового місцезнаходження облдержадміністрації в умовах проведення антитерористичної операції в Луганській області» Державний архів Луганської області переміщено до міста Сєвєродонецька.
Усі документи, які надійшли на державне зберігання до Державного архіву Луганської області по 2014 рік включно, залишилися на тимчасово непідконтрольній українській владі території - у місті Луганську.
З того часу розпочинається велика відновлювальна та організаційна робота. Було забезпечено прийняття документів до Державного архіву від юридичних осіб, що знаходяться у зоні його комплектування, зокрема від Щастинської міської ради, архівних відділів Станично-Луганської, Попаснянської та Новоайдарської районних державних адміністрацій, розміщених на лінії розмежування з тимчасово окупованою частиною Луганської області.
Станом на 24.02.2022, з лютого 2016 року на державне зберігання до Державного архіву Луганської області було прийнято 327 архівних фондів загальним обсягом 34 836 од. зб. На зберігання до архіву надійшли також книги державної реєстрації актів цивільного стану та алфавітні книги від обласних відділів державної реєстрації актів цивільного стану, розташованих на підконтрольній українській владі території, метричні книги церкви Іоанна Предтечі Катерининської Духовної Консисторії села Вище Лисичанської волості Бахмутського повіту Катеринославської губернії, Митрофанівської церкви Катерининської Духовної Консисторії села Лисичанськ Лисичанської волості Бахмутського повіту Катеринославської губернії, Успенської церкви Харківської духовної консисторії слободи Нижня Покровка Старобільського повіту Харківської губернії.
У 2018 році Державний архів Луганської області започаткував проєкт під назвою «Пам’ятаємо героїв АТО», метою якого є збереження пам’яті про живих і полеглих воїнів – учасників АТО, вшанування їх подвигу, фіксація спогадів свідків про пережиті події та поповнення джерельної бази історії України періоду незалежності. У рамках проєкту було створено 13 фондів особового походження та 3 колекції документів періоду проведення АТО/ООС в Луганській та Донецькій областях, прийнято понад 215 од. зб., які містять 496 документів особового походження.
У 2020 році Державний архів Луганської області розпочав формування архівної колекції документів про боротьбу Луганщини з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та її наслідками. Станом на 01.01.2022 було сформовано 37 од. зб., які містять 516 одиниць документальної інформації.
24.02.2022, з початком повномасштабної війни росії проти України, Державний архів Луганської області евакуювався вдруге.
У травні 2022 року, враховуючи загрозу втрати або невиправного пошкодження документів, переважна частина документів Національного архівного фонду у складі 276 архівних фондів була евакуйована до безпечного тимчасового місця зберігання. В архівосховищах міста Сєвєродонецька був залишений 51 архівний фонд.
З цього часу, Державний архів Луганської області розпочав збирання фото й відео матеріалів та документальних свідчень про війну в Україні, волонтерську діяльність, життя переселенців та супротив у тилу наших громадян.
Положення
Положення про відділ бухгалтерського обліку, звітності, матеріально-технічного та діловодного забезпечення Державного архіву Луганської області
від 03.07.2019 р.
у форматі PDF
Положення про відділ використання інформації Національного архівного фонду та взаємодії із засобами масової інформації Державного архіву Луганської області
від 03.07.2019 р.
у форматі PDF
Положення про відділ зберігання та обліку документів Національного архівного фонду Державного архіву Луганської області
від 03.07.2019 р.
у форматі PDF
Положення про відділ формування, комплектування Національного архівного фонду та діловодства Державного архіву Луганської області
від 03.07.2019 р.
у форматі PDF
Положення про відділ організації, координації архівної справи та інформаційного забезпечення Державного архіву Луганської області
від 03.07.2019 р.
у форматі PDF
Положення про сектор управління персоналом Державного архіву Луганської області
від 03.07.2019 р.
у форматі PDF
Положення про Державний архів Луганської області (нова редакція)
від 14.06.2018 р.
у форматі PDF
Положення про сектор управління персоналом та діловодного забезпечення
від 11.05.2017 р.
у форматі PDF
Положення про відділ організації, координації архівної справи та інформаційного забезпечення
від 11.05.2017 р.
у форматі PDF
Положення про відділ формування, комплектування Національного архівного фонду та діловодства
від 11.05.2017 р.
у форматі PDF
Положення про відділ зберігання та обліку документів Національного архівного фонду
від 11.05.2017 р.
у форматі PDF
Положення про відділ використання інформації Національного архівного фонду та взаємодії із засобами масової інформації
від 11.05.2017 р.
у форматі PDF
Положення про відділ бухгалтерського обліку, звітності та матеріально-технічного забезпечення
від 11.05.2017 р.
у форматі PDF
Правила внутрішнього службового розпорядку в Луганській обласній державній адміністрації
від 16.03.2017 р.
у форматі PDF
Структура
Структура Держархіву складається з п’яти відділів:
- відділ організації, координації архівної справи та інформаційного забезпечення (нач. Вєдінєєва С.В..);
- відділ формування, комплектування Національного архівного фонду та діловодства (нач. Лисак Н.Ю.);
- відділ зберігання та обліку документів Національного архівного фонду (нач. Мащенко Л.Г.);
- відділ використання інформації Національного архівного фонду та взаємодії із засобами масової інформації (заст. нач. Карлова Н.І.);
- відділ бухгалтерського обліку, звітності, матеріально-технічного та діловодного забезпечення (нач. Кулачко П.В.).
Для обговорення найважливіших питань архівної справи діють дорадчі органи:
- колегія;
- експертно-перевірна комісія;
- Науково-методична рада.
Мережа архівних установ, підпорядкованих Державному архіву області.
Мережа архівних установ, підпорядкованих Державному архіву області, станом на 01.01.2022, включає 4 архівні відділи райдержадміністрацій, 3 архівні відділи міських військово-цивільних адміністрацій, міської ради, 14 трудових архівів.
Трудові архіви – архівні установи, створені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території (району, міста), та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду.
Перелік архівних установ Луганської області
№ |
Назва архівної установи |
Довідкові дані (адреса, телефон) |
Прізвище, ім’я, по батькові керівника архівної установи |
1. |
Державний архів Луганської області |
93406 Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 59 тел.: (06452) 2-32-00 [email protected] |
Кривицька Вікторія Вікторівна |
Архівні установи райдержадміністрацій |
1. |
Архівний відділ Сватівської райдержадміністрації |
92603, Луганська область, м. Сватове, майдан Злагоди, 25 |
|
2. |
Архівний відділ Сєвєродонецької райдержадміністрації |
93300, Луганська область, м. Попасна, пл. Миру, 2 тел. (06474) 3-18-85 [email protected] |
Хащенко Кристина Василівна |
3. |
Архівний відділ Старобільської райдержадміністрації |
92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Трудова, 8 тел. +380669955647, [email protected] |
Дрогін Євгеній Олександрович |
4. |
Архівний відділ Щастинської райдержадміністрації |
93500, Луганська область, смт. Новоайдар, вул. Банківська, 31 |
|
Архівні установи міських військово-цивільних адміністрацій, міської ради |
1. |
Архівний відділ Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації |
93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сєвєродонецька, 62 [email protected] |
|
2. |
Архівний відділ Рубіжанської міської ради |
93011, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Володимирська, 2 |
|
3. |
Архівний відділ Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації |
93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, б-р Дружби народів, 32, тел.: (06452) 4-30-52 [email protected] |
Полякова Елла Олександрівна |
Трудові архіви |
1. |
Комунальна установа «Трудовий архів» Біловодської селищної ради Луганської області |
92800, Луганська область, смт. Біловодськ, вул. Центральна, 105 |
|
2. |
Комунальна установа «Трудовий архів Білокуракинської селищної ради» |
92200, Луганська область, смт. Білокуракине, вул. Центральна, 107 |
|
3. |
Комунальна установа Кремінської міської ради «Трудовий архів територіальних громад району» |
92905, Луганська область, м. Кремінна, проспект Дружби, 14 |
|
4. |
Комунальна установа «Трудовий архів Марківської селищної ради Луганської області» |
92400, Луганська область, смт. Марківка, пров. Південний, 5 |
|
5. |
Комунальна установа «Трудовий архів Міловської селищної ради» |
92500, Луганська область, смт. Мілове, вул. Центральна, 73 |
|
6. |
Комунальна установа «Трудовий архів Новоайдарської селищної ради» |
Луганська область, смт. Новоайдар, вул. Банківська, 31 |
|
7. |
Комунальна установа «Об'єднаний трудовий архів Новопсковської селищної територіальної громади» |
92302, Луганська область, смт. Новопсков, вул. Шкільна, 15 |
|
8. |
Комунальна установа «Трудовий архів Попаснянської територіальної громади» |
93300, Луганська область, м. Попасна, пл. Миру, 2 |
|
9. |
Комунальна установа Нижньодуванської селищної ради «Трудовий архів територіальних громад Сватівського району» |
92600, Луганська область, м. Сватове, майдан Злагоди, 25 |
|
10. |
Комунальна установа «Об’єднаний трудовий архів Станично-Луганського району» |
93600, Луганська область, смт. Станиця Луганська, Москва - Донбас, 34 |
|
11. |
Комунальна установа «Трудовий архів» Старобільського району» |
92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Трудова, 8 |
|
12. |
Комунальна установа «Трудовий архів Троїцької селищної ради» |
92100, Луганська область, смт. Троїцьке, кв. Молодіжний, 19 |
|
13. |
Комунальна установа «Трудовий архів Лисичанської територіальної громади» |
93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сєвєродонецька, 62 [email protected] |
Данилова Дарія Анатоліївна |
14. |
Комунальна установа «Трудовий архів м. Сєвєродонецька» |
93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, б-р Дружби народів, 32а, [email protected] |
Гриньова Наталія Вікторівна |
Керівництво
директор Кривицька Вікторія Вікторівна
тел./факс (06452) 2-32-00
e-mail: [email protected] [email protected], [email protected]
[email protected]
день прийому: середа 9:00 - 12:00
Біографічна довідка
Освіта
у 1998 році - Луганський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка, кваліфікація - вчитель фізичного виховання, керівник спортивних секцій в шкільних та позашкільних закладах освіти;
у 2015 році - Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», кваліфікація - магістр державної служби.
Трудова діяльність:
07.1998 по 05.2003 - Тренер зі спортивної гімнастики, старший тренер-викладач зі спортивної гімнастики СДЮШОР спортивного клубу «Зоря»;
09.2003 по 08.2012 - Спеціаліст I категорії відділу у справах молоді, сім’ї та спорту, завідувач відділом у справах молоді, сім’ї та спорту, головний спеціаліст відділу по організації роботи ради Ленінської районної у м. Луганську ради;
08.2012 до цього часу - Заступник начальника відділу організації, координації архівної справи, правового, діловодного забезпечення та інформаційних технологій, начальник відділу організації, координації архівної справи, правового, діловодного забезпечення та інформаційних технологій, заступник директора, директор Державного архіву Луганської області.
заступник директора Сілюкова Яна Олександрівна
тел./факс (06452) 2-32-00
e-mail: [email protected] [email protected], [email protected]
[email protected]
день прийому: вівторок 09:00 - 12:00
Біографічна довідка
Освіта
у 2009 році - Луганський державний університет внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка, спеціальність «Правознавство»;
у 2019 році - Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», спеціальність «Публічне управління та адміністрування», кваліфікація – магістр публічного управління та адміністрування.
Трудова діяльність:
01.2010 по 07.2015 - головний спеціаліст відділу з контролю за призначенням та виплатою пенсій, головний спеціаліст-юрисконсульт управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради; головний спеціаліст сектору прийняття заяв та документів відділу соціальних виплат та компенсацій Ленінського управління соціального захисту населення Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради;
03.2016 по 08.2016 - старший державний інспектор відділу реєстрації та обліку платників управління обслуговування платників, головний державний ревізор-інспектор відділу погашення боргу ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області;
08.2016 до цього часу - головний спеціаліст-юрисконсульт, завідувач сектору управління персоналом, заступник директора Державного архіву Луганської області.
заступник директора - головний зберігач фондів Потапова-Панасенко Олена Володимирівна
тел./факс (06452) 2-32-00
e-mail: [email protected] [email protected], [email protected]
[email protected]
день прийому: п'ятниця 9:00 - 12:00
Біографічна довідка
Освіта
у 1989 році – Ворошиловградський будівельний технікум, спеціальність «Промислове та цивільне будівництво»; кваліфікація – технік-будівельник;
у 1994 році – Харківська державна академія залізничного транспорту, спеціальність «Будівництво залізниць, колія та колійне господарство», кваліфікація – інженер шляхів сполучення-будівельник;
у 2001 році – Східноукраїнський національний університет, спеціальність «Державна служба», кваліфікація – магістр.
Трудова діяльність:
08.1994 - 08.1996 – спеціаліст з призначення пенсії Управління соціального захисту населення Артемівського району;
08.1996 - 06.2004 – спеціаліст I категорії, головний інструктор, головний спеціаліст, начальник відділу по роботі з ветеранами війни та праці управління соціального захисту населення Луганської міської ради;
06.2004 - 12.2014 – головний спеціаліст, завідувач сектору архівного відділу Луганської міської ради;
12.2014 - по цей час – заступник начальника відділу зберігання, обліку та довідкового апарату; начальник відділу зберігання та обліку документів Національного архівного фонду, заступник директора – головний зберігач фондів Державного архіву Луганської області.
Графік роботи
Графік прийому запитів від громадян та представників організацій, видача архівних довідок:
Понеділок 10:00-15:00, перерва з 12:00-12:45
Середа 10:00-15:00, перерва з 12:00-12:45
П’ятниця 10:00-15:00, перерва з 12:00-12:45
Прийом проводиться за адресою:
просп. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк, тел. для довідок (06452) 2-32-00
e-mail: [email protected], [email protected]
Графік роботи за окремим робочим місцем з документами НАФ у Державному архіві Луганської області:
Понеділок - четвер 08:00-17:00, перерва з 12:00-12:45
П’ятниця 08:00-15:45, перерва з 12:00-12:45
При необхідності, робота з документами Національного архівного фонду Державного архіву Луганської області можлива в суботу з 08:00 до 11:30 та у будні дні до 18:00 за умови попередньої заявки користувача (дослідника) на роботу з документами НАФ у вечірній час (суботній день).
Графік особистого прийому керівництвом Державного архіву Луганської області на 2023 рік:*
Кривицька Вікторія Вікторівна директор
середа 9:00-12:00
за адресою просп. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк,
тел. для довідок (06452) 2-32-00;
Сілюкова Яна Олександрівна заступник директора
вівторок 9:00-12:00
за адресою просп. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк,
тел. для довідок (06452) 2-32-00;
Потапова-Панасенко Олена Володимирівна заступник директора-головний зберігач фондів
понеділок 09:00-12:00
за адресою просп. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк,
тел. для довідок (06452) 2-32-00;
Вєдінєєва Світлана Віталіївна начальник відділу організації, координації архівної справи та інформаційного забезпечення
понеділок, четвер 09:00-12:00
за адресою просп. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк,
тел. для довідок (06452) 2-32-00;
Лисак Наталія Юріївна начальник відділу формування, комплектування Національного архівного фонду та діловодства
вівторок 13:00-17:00, п'ятниця 09:00-12:00
за адресою пл. Перемоги, 2, к. 108, м. Сєвєродонецьк,
тел. для довідок (06452) 4-04-66;
Мащенко Людмила Григорівна начальник відділу зберігання та обліку документів Національного архівного фонду
середа 13:00-17:00, п'ятниця 09:00-12:00
за адресою просп. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк,
тел. для довідок (06452) 2-32-00;
Карлова Надія Іванівна заступник начальника відділу використання інформації Національного архівного фонду
та взаємодії із засобами масової інформації
понеділок 9:00-12:00, четвер 13:00-17:00
за адресою просп. Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк,
тел. для довідок (06452) 2-32-00.
* Особистий прийом тимчасово призупинено на період дії воєнного стану